מערות ורדזיה

מסע למערות ורדזיה. בין רוסיה בצפון וטורקיה בדרום, יבשת אירופה במזרח ואסיה במערב…נמצאת לה המדינה הקטנה ושמה גיאורגיה. במהלך טיול מאורגן לשומרי מסורת בגאורגיה, תוכלו לחוות את אחד היעדים המרשימים והעשירים מבחינה תרבותית אשר תמצאו בכל אירופה – המבוך הקסום של מערות ורדזיה – עיר שלמה של מערות המצויה בתוך הר ארושטי בגאורגיה.

ורדזיה נראית ממש כאילו נלקחה מסרט כלשהו כמו שר הטבעות…  אז כיצד נוצרו המערות ואיך הפך המקום ממנזר למערכת מורכבת כל כך של מערות בתוך ההר?

 

ההסטוריה של מערות ורדזיה

בגאורגיה החלה לשלוט מלכה חדשה בשם “תמר” – זוהי האישה הגאורגית הראשונה שהוכתרה למלכה, והמנהיגה הצעירה רצתה להשאיר חותם ולהקים פרוייקט משמעותי שיבסס את שלטונה. כפי שהיה מקובל באותם זמנים באירופה, הבניה של כנסיות גדולות ויפות היו דרל להראות את שגשוגה של המדינה ואת העידון התרבותי.

בשעה שמערכת מערות ורדזיה כבר היתה קיימת, אולם רק אחרי ששיפצו את הכנסיה של העיר שיפוץ מסיבי ואז שמו לב גם למנהרות ולמערות ושיפצו וקישטו אותן כדי להתאימן לסביבה.

למרות שהאתר היה בתחילה מקום לתפילה ולפולחן, המצב הפוליטי בגאורגיה וקירבה של המונגולים לאזור הצריכה מספר שינויים ונושא הביצורים הפך ליותר חשוב ומשמעותי כדי להגן על הכנסיה והעיר.

במשך הזמן נוספו חומות מגן כדי להפוך את מערות ורדזיה למקום מקלט בטוח. למערות ורדזיה יש מקום חם בלב עבור כל גאורגי, בעיקר בשל הייחוס של המקום למלכה האהובה תמר. היתה עליה בצורך בביטחון עצמי וזה הוביל לבניה של מערכת טרסות פנימית ומערכות השקייה. מה שהיה פעם מנזר, הפך לאחד המבצרים הבטוחים ביותר במדינה והאווירה הדתית במקום רק חיזקה יותר את תחושת הביטחון בליבם של הפליטים שהגיעו לכאן.

הכנסייה והמערות מביאים למקום מטיילים רבים מכל העולם. בתוך הכנסיה יש ציורי קיר רבים המציגים מספר אירועים היסטוריים בחייו של ישו ושל ארמון המלכות הגאורגי. בקתדרלות אחרות מאותה תקופה ציורים כאלו נעשו בשיטת פרסקו אולם בכנסייה זו השתמשו בטכניקות מסורתיות שונות.

השם ורדזיה נלקח מאחד מציורי הקיר הללו המספר על חייה של המלכה תמר בנעוריה. למרות המיקום המרוחק, יש היום נזירים שחיים במערכת המערות הזו ושומרים עליה. ארכיאולוגים רבים מגיעים למקום לחפירות נוספות ולשמירה על מה שמצאו עד כה.

מגוון רחב של טיולים מאורגנים לגאורגיה מחכים לכם באתר. טיולים מרחיבי אופקים שכמותם לא תמצאו באף מקום אחר. 

 

2018-12-22T18:40:26+00:00