טיול לספרד

ספרד

ספרד החושנית, הצבעונית והיפה מספקת חוויות מסעירות לכל מי שמבקר בה. הגודל והמגוון העצום של המדינה מקשים על מי שרוצה להכיר את הארץ כולה אבל דווקא לשם כך, כדי לזקק את החוויות החזקות ביותר בספרד אנו עורכים כאן רשימה של השביעיה הסודית – אלה הן שבע החוויות שלא כדאי לוותר עליהם במהלך ביקור, או כמה ביקורים בספרד.

לראות את פיקאסו במדריד

יש שלושה מוזיאונים גדולים לאמנות במדריד והפראדו המלכותי הוא הגדול שבהם אבל למרות זאת כדאי לבקר דווקא במוזיאון שנושא את השם “מרכז האמנות ריינה סופיה”. המוזיאון מתמקד בעיקר באמנות מודרנית מן המאה העשרים והיצירה שבולטת בו במיוחד היא ה”גרניקה”, יצירתו הנודעת של פבלו פיקאסו. סיבה נוספת לבחור דווקא בו היא האגף החדש והמעניין שנפתח בו לאחרונה, שרובו תפוס, באופן אופייני למדריד, בידי קפיטריה ענקית שעיצב האדריכל ז’אן נובל ובחנות ספרים מצוינת.

ללגום קפה בארמון בגרנדה

באלהמברה שבגרנדה בחבל אנדלוסיה אפשר להבין היטב מהי תפיסת גן העדן על פי הקוראן. גנים סימטריים וירוקים, שמוליכים אל מרכז ובו שופעים מים רבים, טיפוח של צל, אכסדראות עמודים צוננות המקיפות חצרות סגורות.

ארמון האלהמברה, פאר האדריכלות המורית, נחשב בעיני רבים למקום היפה ביותר באירופה ולאחד מפלאי העולם. הארמון המדהים הזה נכבש או נפל בידי המלכים הנוצריים ב-2 בינואר 1492. אז הודיע המלך המורי בואבדיל על כניעת המוסלמים בגרנדה. יום זה מציין את סופה של מלכות מוסלמית בת כ- 800 שנים בדרום ספרד ואת תחילתה של שנה מכרעת בשלטון הנוצרי.האלהמברה מורכבת משלושה חלקים. הארמון המלכותי – קאזה ריאל, גני הגנרליפה והאלקאזאבה – המצודה שהיתה המבנה הראשון על הרכס והעניקה, בזכות הלבנים האדמדמות מהן היא בנויה, לכל המתחם את שמו המפורסם (משמעות השם אלהמברה בערבית הוא “המצודה האדומה”). בחצר הפנימית היפה של הפרדור סן פרנסיסקו הצמוד לאלהמברה כדאי ללגום קפה מצוין באווירת הארמון.

תפילה יהודית בקורדובה

קורדובה בלב חבל אנדלוסיה שבדרום ספרד מציעה למבקר בה כמה אתרים מפורסמים וחשובים כמו “המזקיטה” האדירה שנבנתה במאה התשיעית והעשירית. זהו המסגד השני בגודלו בעולם (אחרי מכה), שהפך במאה ה-16 לקתדרלה. המזקיטה עשוי להכיל 40 אלף מתפללים, ונסמך על 850 עמודים. ובכל זאת העבר היהודי הוא אחד משיאי הביקור בקורדובה. הרובע היהודי – החודריה (כלומר שכונת היהודים) מטופח בעיר כאתר חשוב. הכיכרות והרחובות ברובע נושאים שמות המעידים על המורשת היהודית של השכונה. הרובע היהודי, במרכז העיר העתיקה, לא רחוק מן המזקיטה ומן ארמון האלקאזאר המפורסם הוא היום אחד מרובעי הבילוי והאוכל המפורסמים בקורדובה. המבקרים משוטטים בלב קורדובה בין רחוב היהודים לכיכרטבריה, בין כיכר הרמב”ם לכיכר יהודה הלוי. שיקום החודריה נחשב בקורדובה להצלחה גדולה והעבר היהודי של העיר, ששימש כמרכז חשוב במהלך תור הזהב של המאה ה- 12-13, מוצג בגאווה רבה. במרכז כיכר טבריה ניצב פסל של הרמב”ם. הפסל הוצב בכיכר ב-1964 ונוצרבידי פסל ספרדי.

כוסית שרי בחרז דה לה פרונטרה

כבר במאה ה-16 גילו הספנים האנגלים, האירים והסקוטים התלהבות יתרה מן השרי האנדלוסי המפורסם. השרי האיכותי הזה הוא אחת האטרקציות הגדלות של האזור גם כיום וחרז דה לה פרונטרה (Jerez dea la Frontera) היא המקום הנכון לחפש אותו ולטעום ממנו. בעיר הקטנה הזאת פועלים כיום יותר ממאה יקבים שמתמחים באלכוהול המיוחד לאזור. האטרקציה השנייה של העיר היא הסוסים המרקדים שלה. בית הספר לרכיבה של חרז דה לה פרונטרה מתחרה בבית הספר לרכיבה הנודע של וינה. שמו המקורי הוא Real EscuelaAndaluza del Arte Ecuestreולא כדאי להחמיץ את המופעים המרשימים של תלמיד יומורי בית הספר.

תורה בטולדו

טולדו שימשה פעם, לפני יותר מ-500 שנה, כביתה של קהילה יהודית גדולה ומרתקת. בית הכנסת סנטה מריה לה בלאנקה הוא אחד משני בתי הכנסת שנותרו בעיר מבין עשרה שניצבו פעם בחודרייה – הרובע היהודי של טולדו. בית כנסת זה נבנה במאה ה-13 ושימש כבית הכנסת הגדול בעיר. לאחר מכן הומר לכנסייה ואז הוענק לו שמו הנוכחי. צורתו המקורית נשמרה. ישבו 24 עמודים מתומנים שתומכים קשתות פרסה גדולות. מעל אלה תלויות כותרות מגולפות. במרחק הליכה קצר ניצב ביתה כנסת טראנסיטו, שמשמש כיום כמוזיאון תולדות יהודי ספרד. תושב העיר שמואל הלוי, ששימש כשר האוצר של המלך פדרו האכזר, מימן את הבנייה במאה ה-13. לאחר הגירוש הומר המבנה לכנסייה ובשנות השישים במאה העשרים החלו לפתח כאן את המוזיאון. בחצר ניצבות מצבות עם כתובות עבריות ולצידן, חקוק על אבן גדולה שיר יפה של אבן עזרא על מנוחת המתים. בהמשך הרחוב שוכן בית ומוזיאון הצייר אל גרקו.

קונים את ברצלונה

ברצלונה היא עיר שהקניות בה הן תענוג גדול והן חלק בלתי נפרד מן הביקור בעיר. רשת בתי הכלבו הספרדית שנושאת את שם חצרהמלוכה האנגלית El Corte Inglesהיא המקום המתבקש להתחיל בו את מסע הקניות בעיר (אתר: www.elcorteingles.es). חנות הדגל של הרשת נמצאת בכיכר קטלוניה. הרובע הגותי, בין פלאסה קטלוניה לנמל, מכיל הרבה מאוד חנויות של מעצבי אופנה. אופנה עכשווית אפשר למצוא בחנות המעצבים “קוסטו ברצלונה”. זו חנות שהקימו האחים דלמאו לפני כעשרים שנה. כיום היא נחשבת לאחד השמות החמים בתחום האופנה עם סניפים במדינות רבות בעולם. בברצלונה פועלים שלושה סניפים, אחד ברובע הגותי, אחד באבנידה דיאגונל והשלישי ברובע לה ריברה. אתר: www.custo-barcelona.com

אוטובוס הקניות: קו הטומבוס 1T מופעל במיוחד עבור חובבי הקניות. הוא יוצא מפלאסה קטלוניה אל אבנידה דיאגונל שם הוא עוצר בפתח כמה מבתי הכלבו הגדולים בעיר ובאזור הקניות הפופולרי.

גולשים בברצלונה

פארק השעשועים הענק פורט אוונטורה (Port Aventura), כשעה נסיעה מחוץ לברצלונה, הוא ללא ספק האתר הפופולרי ביותר למשפחות עם ילדים בספרד. זה אחד הפארקים הכי גדולים והכי פופולריים באירופה, עם עשרות מתקנים ברמה גבוהה. הפארק שייך לרשת יוניברסל סטודיס והוא מחולק לכמה אזורים על פי חלוקה גיאוגרפית. בכל אחד מהם פועלים מתקני שעשועים ומתקיימות הופעות. אזורי הפארק הם: ים התיכון, פולינזיה, סין, מקסיקו והמערב הפרוע. צמוד לפורט אוונטורה פועל פארק המים קוסטה קאריב שעשוי להיות אתר מרענן מאוד בימי הקיץ החמים.

2015-04-14T10:16:13+00:00